Vznik alebo náhla poškodenie zdravia je sprevádzané akútnou bolesťou. Je to normálny fyziologický stav. Určitý signál a ochranná funkcia organizmu, ktorá upozorňuje na prítomnosť konkrétneho ochorenia. Dáva dôležitý podnet na to, aby sa predišlo ďalšiemu poškodeniu. Liečba takejto bolesti je rozdielna. Akútna zaniká s odstránením príčiny jej výskytu, ale chronická bolesť pokračuje aj po vypnutí budíka, ktorý zalarmoval našu pozornosť.
Diagnostika a liečba
Niektoré príznaky nám môžu signalizovať, že sa o seba dostatočne nestaráme. Stres, vysoké pracovné tempo, rodinné prostredie a zlá životospráva. Niekoľko faktorov, ktoré vedia narobiť poriadny rozruch. Začnite sa o seba starať a predídete množstvu problémov. V prípade vzniku karpálneho tunela je logickým krokom pacienta aj lekára, nájdenie príčiny vzniku. Nesprávne držanie tela, monotónna práca s počítačom. Snažte sa odstrániť aj tieto nesprávne návyky a možno sa liečbe vyhnete. Bolesť je veľmi vyčerpávajúci a nepriaznivý stav, v ktorom človek nie je schopný existovať normálne. Občas sa kladie dôraz na to, aby sme vydržali a nesiahli hneď po dostupných liekoch. Pacient by ale nemal zbytočne trpieť.
Adekvátna starostlivosť
Úlohou každého lekára je pomôcť človeku prečkať obdobie liečby a odstraňovania základného ochorenia. Niekedy to nejde naraz, neuropatické bolesti sa odstraňujú ťažšie. Rôzne druhy chorôb si vyžadujú dôslednú lekársku starostlivosť a nikdy nie je výsledok zaručený na 100 %. Základom je aspoň predchádzať vzniku nepriaznivých udalostí, ktoré v nás vyvolávajú nejedno ochorenie.
V prípade, že si nevieme v momentálnej situácií zohnať odbornú radu. Zabehnime aspoň do lekárne. Aj tu sú profesionálne vzdelaní odborníci, ktorý by mali podať prvú pomoc. Prežívanie bolestí je individuálne a závisí od stupňa a rozsahu poškodenia. Nemenej dôležitý je aj prah bolesti každého človeka.