Zvažujete, že sa dáte na saunovanie? Možno Vám to poradil lekár, možno ste sami dospeli k tomuto rozhodnutiu. V každom prípade pred Vami hneď na začiatku stojí vážna voľba: Aký typ sauny si vybrať? Podľa čoho sa rozhodnúť a čo je pre Vás to najosožnejšie?

Princíp fungovania fínskej sauny a infrasauny

Hlavným rozdielom medzi oboma typmi sáun je spôsob zahrievania Vášho tela. Tradičné fínske sauny fungujú na princípe, že teplo v nich sa šíri vzduchom. Takto ohriaty vzduch sa potom šíri naprieč celou saunou a následne ohrieva naše telo.

V infrasaune je princíp odlišný. Využíva sa tu totiž infračervené žiarenie, ktoré produkujú infračervené žiariče v saune. V tomto prípade sa vzduch zohrieva omnoho menej, a preto sa ľudský organizmus pri kontakte s týmto infračerveným žiarením zahrieva podstatne pomalšie, no o to viac do hĺbky.

 

Teplota v saune

Veľkým rozdielom, ktorý odlišuje fínsku saunu od infrasauny je aj teplota. Kým vzduch vo fínskej saune sa dokáže vyhriať až na teplotu okolo 100°C, v prípade infrasauny sa jedná o nižšie teploty, štandardne je to rozpätie od 30 do 60°C. Je to dôsledok minimálneho zahrievania vzduchu infračerveným žiarením. Z tohto dôvodu má takéto žiarenie väčšiu efektivitu ohrevu Vášho tela. Vzhľadom k nižším teplotám vzduchu sú infrasauny vhodnejšie pre osoby s kardiovaskulárnymi ťažkosťami alebo skrátka pre tých z Vás, ktorí horúčavu vo fínskej saune zle znášate. Niet sa preto čo čudovať, že moderné infrasauny sú čoraz obľúbenejšie.

 

Prostredie na saunovanie

Zatiaľ čo fínska sauna funguje len v uzavretom priestore, ktorý je pre tento účel špeciálne upravený, infrasauna nemá takéto obmedzenia. Pokiaľ pri klasickej saune neuzavriete daný priestor, uniká Vám mnoho teplého vzduchu, ktorý je však pre správne fungovanie fínskej sauny nevyhnutný. Teplo sa tu totiž šíri výhradne vzduchom. Avšak infrasaunu môžete pokojne aj odvetrávať, vzduch v nej bude vďaka tomu „dýchateľný“,  no Vaše svaly sa budú vďaka výkonným infražiaričom napriek tomu prehrievať. Kto sa chce teda nielen vypotiť, ale v prvom rade si zahriať svalstvo, odporúčame mu pobyt v infrasaune. Následne Vám poslúži pohodlná vírivka alebo vírivá vaňa, kde sa takto príjemne zahriati môžete skvelo zrelaxovať a osviežiť.

 

Doba ohrevu a prevádzka sauny

Ešte jedna vec výrazne odlišuje fínsku saunu od čoraz vyhľadávanejšej infrasauny. Vďaka infračerveným žiaričom sa totiž infrasauna nahreje na prevádzkovú teplotu omnoho rýchlejšie ako klasická fínska sauna. Ide o interval 5-10 minút, kým pri finskej saune je to aj hodina. Tiež náklady na prevádzku a údržbu sú nižšie pri infrasaune.

Tak čo, ktorej saune dáte prednosť Vy?

 

 

 

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny