Zimná turistika jednoznačne patrí do ročného plánu športovcov, či už v jednoduchšej alebo náročnejšej verzii. Vykonávané aktivity líšiace sa prevýšením, terénom a náročnosťou sa nesmú odlišovať vedomostnou pripravenosťou turistu do hôr.

Ako sa vybaviť na túru?

Táto problematika záleží najmä od predpovede počasia a subjektívnych predpokladov pre pohyb, ale jedno je však jasné a to nutná potreba – kvalitná zimná turistická obuv (alebo aj poľovnícka obuv). Pre zimnú turistiku by sme mali zvoliť vysokú turistickú goretexovú obuv a následne ju skombinovať s návlekmi, mačkami a snežnicami pre pohyb v hlbokom snehu, ak si to podmienky vyžadujú. Turistické návleky využijeme pre zabránenie vniknutiu snehu pod nohavice a následne do topánky, čo by nám spôsobilo vysoký nekomfort.

Keďže v zime sú nižšie teploty, mali by sme sa obliecť do kvalitného termoprádla, konkrétne pre zimu sa odporúča najmä termo z merino vrstvy. Dobré termoprádlo vám zaručí pohodlný pohyb aj bez nutnej potreby kombinovať ho s rôznymi vrstvami.

Bez náhradných ponožiek a náhradných rukavíc by sme nemali ísť ani len na túru. Prvý kúsok oblečenia si dokážeme rýchlo prepotiť a už by sme mohli nachladnúť alebo prinajhoršom zažiť omrzliny. Tak isto aj termoprádlo by sme mali mať jedno na cestu nahor a druhé na preoblečenie, ktoré nám zaručí pocit tepla a sucha. Vždy si radšej zoberte viac oblečenia ako menej.

V neposlednom rade treba myslieť nielen na oblečenie ale aj doplnky, ako paličky, ktoré nám v akýchkoľvek podmienkach v horách môžu len pomôcť. Pri vysokohorskej turistike v extrémnych podmienkach je samozrejmosťou aj cepín. Na batoh si nezabudnúť pláštenku, ktorá nám zanechá veci v suchu v prípade zlých poveternostných podmienok. Pri oddychu na horách v zimných či jarných podmienkach je väčšinou všetko pokryté ešte snehom, vtedy je dobré vytiahnuť z batoha podsedák, vďaka ktorému sa človek izoluje od mrazu, chladu a vlhkosti zo zeme. Zahriať sa teplým čajom z termosky je samozrejmosťou, no treba myslieť aj na to, že vo vysokých polohách s krásnym počasím je dôležité chrániť náš zrak a vybrať si tak slnečné okuliare so správnou ochranou. Ak ideme na výlet aj s nejakými štvornohými miláčikmi, treba nezabudnut na granule pre psov.

Čomu sa vyhnúť?

Ako turisti nesmieme brať lavínovú situáciu na ľahkú váhu, pretože sa týka aj nás ako „nelyžiarov“. Mali by sme vyhľadávať práve tie oblasti, kde nehrozí ani najmenšie lavínové nebezpečenstvo. Ak plánujeme zimnú túru do oblastí, kde to 100 % nepoznáme, odporúčame navštíviť webovú stránku, na ktorej sú zmapované lavíny a vopred sa informovať, aby sme sa dokázali poriadne pripraviť.

Ak sa predsa len rozhodneme ísť do oblastí, kde je zvýšená lavínová situácia, nezabudnime, že aj turista musí disponovať lavínovou výbavou. Táto výbava nám umožní nájsť a zachrániť ľudí strhnutých lavínou. Patrí do nej lavínový vyhľadávač, lavínová lopata, lavínová sonda a ak si ešte stále myslíte, že ju v lavínovom teréne nepotrebujete, tak podľa skutočných prípadov lavína zasypala až 22 % turistov, takže neohrozuje len freeriderov a skialpinistov.

Správne počasie na zimnú túru

Samozrejme ísť na túru v klasickom „gýčovom“ počasí, kedy na oblohe nie je ani jeden obláčik, na vrchole je bezvetrie a teplota nie je rapídne pod nulou, by bola skvelá voľba až sen. Nie vždy v horách panuje skvelé počasie, často počas túry husto sneží, fúka silný vietor, teplota sa blíži k -10 °C a nám to len sťažuje pohyb vo vysokohorských podmienkach.

Vyhnúť by sme sa mali najmä pohybu na hrebeni pri silných nárazoch vetra, hmle a hustom snežení, kedy môžeme ľahko zablúdiť a zísť z cesty. Počasie by sme mali sledovať nielen večer pred túrou, ale aj ráno tesne pred, či sa náhodou podmienky nezmenili k horšiemu a situáciu nepodceniť. Sledovať počasie môžeme napríklad na Slovenskom hydrometeorologickom ústave, kde vyhľadávame meteostanice, ktoré sú najbližšie k nášmu miestu pohybu. Pozor, nestačí nám sledovať počasie pre mesto, pretože podmienky sa s rôznou nadmorskou výškou dokážu veľmi líšiť.

 

Facebook Comments

You may also like

Ako si vybrať ideálnu dámsku prechodnú bundu na šport?

Objavte, ako si vybrať dámsku prechodnú bundu na