Každý asi veľmi dobre vie, že ruleta sa hrá na ruletovom stole, ktorého súčasťou je otáčavé koleso i plátno, kde sú označené príslušné možnosti stávkovania. V európskej a francúzskej rulete je toto koleso rozdelené na 37 polí, kde 36 polí predstavuje čísla a jedno pole predstavuje nulu. Pre francúzsku ruletu je typické pravidlo „La Partage“, ktoré dáva hráčom nárok na vrátenie polovice čiastky, ktorú si stavili. Túto čiastku môžu vrátiť na príslušné pole a v prípade, že padne nula, ich pravidlá sa nelíšia. Aby sme však lepšie pochopili podstatu francúzskej rulety, potrebujeme sa najskôr pozrieť na jej históriu.
Francúzska ruleta a jej vznik
Počiatky samotnej hry ruleta sú bohužiaľ nejasné, no väčšina historikov sa zhodla na tom, že prvým mužom, ktorý vynašiel túto hru ako ju poznáme v dnešnej dobe, sa nazýva Blaise Pascal. Že je vám toto meno známe? Ide o úspešného francúzskeho matematika a vedca, ktorý sa už v polovici 16. storočia snažil vynájsť večný zdroj. Bol tým až posadnutý, no nakoniec sa to aj vyplatilo. Prvý záznam o rulete je datovaný k roku 1720, kedy sa táto hra volala „Roly Poly“. Práve francúzsku ruletu si obľúbila i šľachta, no bohužiaľ nie na dlho. O 20 rokov neskôr sa ruleta zakázala, aj keď v samotnom Francúzsku tomu bolo inak. Ľudia ju priam milovali, nezaujímali ich zákazy a už v tej dobe sa nazývala „Roulette“, čo v preklade znamená „malé koleso“. Francúzska ruleta má skutočne bohatú a zaujímavú históriu, ktorá siaha až do spomínaného 16. storočia!
Francúzska ruleta je v podstate veľmi podobná európskej rulete, no najväčší rozdiel je asi v tom, že čísla a slová, ktoré nájdete napísané na stole, sú vo francúzštine. Práve hracie automaty cez internet sú v dnešnej dobe jedným zo spôsobov ako sa zabaviť, naučiť sa nové veci, prípadne spoznať nových ľudí.
FOTO: © Sebastian Duda / Dollar Photo Club