Postihuje ženy v produktívnom veku, najčastejšie medzi 30 až 40. rokom života. Prísť môže z ničoho nič, každý rok je u nás smrteľných približne 200 až 300 prípadov. Rakovina krčka maternice je jediný typ rakoviny, u ktorého presne vieme príčinu, rizikové faktory aj spôsob prevencie. V nasledujúcich riadkoch si to všetko stručne zhrnieme.

Druhé najčastejšie onkologické ochorenie u žien

Štatistiky sú neúprosné: každý rok pribudne na celom svete zhruba pol milióna prípadov rakoviny krčka maternice. Spomedzi všetkých nádorových ochorení ide o druhý najčastejší typ rakoviny a to nielen v rozvojových krajinách, ale aj vo vyspelom svete.

U nás sa diagnostikuje ročne od 600 do 700 prípadov, pričom zhruba tretina z nich bohužiaľ končí smrťou. Tieto čísla jasne hovoria, že ide o ochorenie, ktoré netreba brať na ľahkú váhu alebo ho podceniť. Bohužiaľ, aj v dôsledku neznalosti informácií sa tak deje, takže ak sa k tomu pridá zanedbanie preventívnych prehliadok, môže byť neskoro.

Najväčší výskyt je u žien od 30. do 40. roku života, no objaviť sa môže aj neskôr. Rakovina nesúvisí s plodnosťou, jej výskyt môže byť aj po menopauze a vo vyššom veku.

Dobrou správou je, že v prípade včasného odhalenia je úspešnosť liečby veľmi vysoká. Ak sa nádor podchytí v úvodných štádiách, je rakovina liečiteľná až v 94 % prípadov.

V 99 % prípadov môže za rakovinu HPV vírus

Pôvodcom drvivej väčšiny prípadov rakoviny krčka maternice je HPV vírus. Existuje vyše 100 jeho typov, pričom za vznikom rakoviny sú najčastejšie typy 16 a 18. Do tela sa môžu dostať viacerými cestami, tou najčastejšou je nechránený pohlavný styk.

Pokiaľ ide o rizikové faktory, sem patria predošlé rakovinové ochorenia pohlavného ústrojenstva, znížená imunita, fajčenie a genetická predispozícia.

Zo začiatku sa rakovina krčka maternice neprejavuje žiadnymi intenzívnejšími príznakmi. Pokiaľ sa však nádor začne zväčšovať, prináša to so sebou krvácanie aj medzi menštruáciami, vaginálny výtok so zápachom a krvou, krvácanie po pohlavnom styku, bolesť počas pohlavného styku, bolesť v oblasti panvy a zväčšenie lymfatických uzlín.

Diagnostika ochorenia je preventívnym skríningom krčka maternice. Dôležité je fyziologické vyšetrenie, v prípade podozrenia onkocytologický ster a špeciálny HPV DNA test. V prípade potvrdenia rakoviny sa určí jej štádium a podľa toho aj terapia.

Liečba závisí primárne od toho, v akom štádiu rakovina je

Čo sa týka liečby, jej úspešnosť závisí primárne od toho, ako skoro prišlo k odhaleniu nádoru. V prvých fázach má vysokú úspešnosť konizácia zameraná na odstránenie abnormálnych buniek na krčku maternice. Pri ľahkých formách sa vykonáva ambulantne.

Moderné pracoviská jednodňovej chirurgie vykonávajú laserovú konizáciu, ktorá so sebou nesie najmenej vedľajších efektov. Alternatívami k tomu je využitie vysokofrekvenčnej elektrickej slučky alebo klasického skalpela. Pokiaľ bol nádor odhalený v neskoršej fáze, nasadzuje sa chemoterapia, rádioterapia alebo chemorádioterapia.

Rakovina vo vyššom štádiu so sebou prináša náročnejšiu liečbu, v nevyhnutných prípadoch aj odstránenie celej maternice spoločne s panvovými lymfatickými uzlinami.

Aj po vyliečení a odstránení rakovinových buniek je potrebný odborný dohľad. Prvé 2 roky sa vykonávajú kontroly krčka maternice a jeho okolia každých 3 až 6 mesiacov. Ďalšie 3 roky sa odporúča kontrola 1 až 2 krát za rok a po 5 rokoch kontrola raz ročne.

Prevencia? Očkovanie aj pravidelné prehliadky

Najistejším spôsobom, ako minimalizovať riziko vzniku rakoviny krčka maternice, je očkovanie proti HPV vírusom. Vakcína je k dispozícii už vyše 15 rokov a môžu ju dostať muži aj ženy. Ideálne je, ak sa aplikuje ešte pred prvým pohlavným stykom, no jej zmysel je aj v neskoršej dobe. Skúsenosti ukazujú, že redukuje infekcie až o 90 %.

Očkovanie je obzvlášť dôležité u žien, keďže práve u nich môže HPV spôsobiť spomínaný typ rakoviny. Pri vakcinácii je dobré zvážiť druh vakcíny, zaočkovať sa môžete proti 2, 4 alebo až proti 9 druhom HPV vírusu. Zatiaľ si musíte za očkovanie platiť.

Pokiaľ ide o priebežnú prevenciu, základom by mali byť pravidelné gynekologické prehliadky. Tie môžu odhaliť zmeny na krčku maternice už v úvodnej fáze.

Dôležitý je aj opatrnejší prístup k sexuálnemu životu. Znížiť riziko môžete dôslednejším výberom sexuálneho partnera a používaním bariérovej antikoncepcie aspoň na úvod nového vzťahu. Najlepšie je kombinovať všetky preventívne opatrenia súčasne.

Facebook Comments

You may also like

Ako si vybrať ideálnu dámsku prechodnú bundu na šport?

Objavte, ako si vybrať dámsku prechodnú bundu na