Určite ste si už počas jarných prechádzok v prírode všimli krásne kvitnúcu šípovú ružu. Táto vznešená rastlina je ozdobou mnohých záhrad a z jej kvetov sa môžeme tešiť od mája do júna. Keď sa na jeseň príroda chystá na zimný odpočinok, sú to práve plody šípovej ruže, ktoré sa veselo červenajú na kríkoch.
Šípová ruža a najmä jej jesenné plody nie sú len neprehliadnuteľnou ozdobou prírody od jari do jesene. Plody – šípky sú malé červené bobule, ktoré dozrievajú v septembri. Zbierajú sa až do októbra, kým ich nezničí prvý mráz.
Vitamínový elixír menom šípky
Vedeli ste, že šípky obsahujú päťkrát viac vitamínu C ako citróny? Aj vďaka vysokému obsahu tohto vzácneho vitamínu sa šípkový čaj odporúča ako vhodný doplnok stravy počas chrípkového obdobia. Ďalej obsahuje vitamíny B1, B2, K a P.
Šípky sú navyše zdrojom karoténu, pektínov, silíc, trieslovín, organických kyselín, minerálov a železa.
Šípky môžeme používať čerstvé i sušené. Výborné sú ako súčasť bylinných zmesí alebo ako jednodruhové sypané čaje. Šípky majú prirodzene mierne sladkú chuť s horkastým podtónom. Pre ešte lepšiu chuť si čaj môžete dosladiť medom.
Príprava šípkového čaju je veľmi jednoduchá: sypaný čaj zo šípok zalejeme horúcou vodou (100°) a necháme lúhovať 30 minút. Hotový čaj precedíme cez husté sitko, aby sa zachytili drobné chĺpky, ktoré môžu dráždiť sliznicu hrdla.
Podpora imunity a krajšia pleť vďaka šípkam
Posilnenie imunity vďaka bohatému obsahu vitamínu C je len jedným z mnohých zdravotných benefitov tohto daru jesene. Šípky zlepšujú krvotvorbu a cirkuláciu krvi. Je to vďaka obsahu železa. Čaj zo šípok podporuje trávenie, pomáha detoxikovať pečeň a obličky. Vďaka minerálom je čaj zo šípok skvelým prostriedkom, ako bojovať proti únave a zlepšiť si tak celkovú duševnú pohodu a vitalitu.
Všetky dámy určite potešia protizápalové účinky šípkového čaju na pokožku. Šípky urýchľujú hojenie kožných zápalov a ekzémov. Navyše podporujú tvorbu kostného a kĺbového tkaniva a zlepšujú kvalitu nechtov a vlasov.