Táto krajina nie je pre starých. Tak znie názov vynikajúcej knihy od Cormaca McCartyho (a tiež len o málo horšieho filmu s Javierom Bardemom. Pri pohľade na kanadsko-americkú NHL sa však nemôžme ubrániť dojmu, že to až tak celkom neplatí.
Hokej sa zrýchľuje, je stále tvrdší a pružnejší, čo by malo znamenať, že je ako stvorený pre mladých hráčov. On samozrejme aj je, ale s vývojom metód regenerácie a lekárskej starostlivosti, sa hráčsky život dramaticky predlžuje. Kým pred 15 rokmi hráči bežne končili kariéru v 34-35 rokoch, dnes sa po klziskách v zámorí, ale aj inde, preháňajú aj „deduškovia“ nad 40.
Túto sezónu už sa zdalo, že sa počet takýchto hráčov v NHL výrazne zníži. Veď skončil Teemu Selánne, Daniel Alfredsson sa už zrejme k hokeju nevráti a Martin Brodeur, ktorý skončil v New Jersey Devils, nenašiel žiaden tím, ktorý by ho potreboval. Na začiatku ročníka tak ostali v lige len dvaja hráči, ktorí prekročili štyridsiatku – nestarnúci Jaromír Jágr, práve v Devils, a stále spoľahlivý Sergej Gončar, teraz už v Canadiens.
Ale bolo to len zdanie, omyl. Minimálne jeden z pánov, ktorého už viacerí odpísali, sa vráti na scénu. Martin Brodeur! Ten práve podpísal ročný kontrakt so St. Louis Blues a celú túto sezónu bude hájiť modré farby.
Brodeur sa tak v 42 rokoch, po 21 sezónach, vôbec prvýkrát predstaví v inom drese ako v tom, ktorý má na prsiach znak Diablov. Dopomohlo mu k tomu síce nepríjemné zranenie jednotky Blues, Briana Elliota, ale to nebráni tomu, aby Brodeur opäť raz dokázal, že na NHL stále má. Veď kto iný ako držiteľ najviac brankárskych rekordov ligy, by už na túto súťaž nemal mať? Kvôli Brodeurovi sa kedysi dokonca menili pravidlá NHL, čo už teraz zrejme nehrozí, ale asi nikto sa neobáva toho, že by Kanaďan v bráne sklamal.
Jágr s Gončarom sú na tom rovnako. Stále extratrieda. Predovšetkým Jágr stále dokazuje ako veľmi bol, a stále je, v NHL podceňovaný. V 25 zápasoch tejto sezóny, v skôr priemerných Devils, má na svojom konte 15 bodov za 4 góly a 11 asistencií. V New Jersey by ste márne hľadali produktívnejšieho hokejistu. Ak by bol Jágr Kanaďan, dávno už má sochy po celej krajine.
Vo svojich 42 rokoch má v zámorskej lige odohratých 1498 zápasov, v ktorých získal 1770 bodov. Trúfame si tvrdiť, že ak by, v ešte stále produktívnom veku, neodišiel do KHL, bol by vyššie ako „len“ na piatom mieste historického bodovania NHL. Našťastie to vyzerá tak, že sa „Jarda“ ešte končiť nechystá, čiže je možné, že nakoniec ešte pár súperov predbehne. Má ich na dohľad. Hlavne sa mu musia vyhýbať zranenia.
Ani Sergej Gončar sa za svoje štatistiky hanbiť nemusí a svoje miesto v zostave Montrealu si obháji. Samozrejme nikdy nedosiahne Jágrovho statusu, ale medzi legendy súťaže patrí už teraz. Spoľahlivý, rýchly, útočný obranca, sa po výmene z Dallasu do Kanadského hlavného mesta hokeja uchytil. A hoci z rýchlosti už čo to stratil, prehľadom v hre a pozičnou hrou, stále straší súperových útočníkov.
Jeho štatistiky plus/mínus síce lietali zo sezóny na sezónu hore, dolu, ale v 1266 zápasoch v NHL získal, na obrancu, vysoko nadpriemerných 800 bodov. A ešte určite pridá ďalšie, lebo sa vo svojich 40 rokoch končiť tiež ešte nechystá.
Týchto troch veteránov môžu už v ďalšej sezóne doplniť ďalší bojovníci, ktorí oslávia štyridsiatku. Je ťažké tomu uveriť, ale tento vek dobehne napríklad Martina St. Louisa, ktorý v minulej sezóne dotiahol New York Rangers až do finále celej súťaže. A ani v tejto sezóne nie je stratený, drží si priemer takmer 1 bodu na zápas, keď v doterajších 24 odohratých stretnutiach, zaznamenal 20 bodov, za 10 gólov a rovnaký počet asistencií.
Spolu so St. Louisom sa 40tky na ľade môžu dočkať ešte Jevgenij Nabokov z Tampa Bay a Bryce Salvador, ale ten až o rok. Ani jeden z tejto trojice sa zatiaľ na ľade nestráca, takže ukončenie ich kariéry tiež ešte stále ostáva v nedohľadne. A nám fanúšikom neostáva nič iné iba tlieskať a sledovať ako sa veteráni presadzujú proti hokejistom, ktorí v čase keď oni začínali hrať NHL, ešte ani neboli na svete.